معرفی تیپ‌ها

خلاصه تیپ‌های شخصیتی مکتب انیاگرام

تیپ‌های شخصیتی به سه گروه کلی تقسیم می‌شوند:

۱- شکمی: (تیپ‌های ۱و۹و۸) برخی خصوصیات این تیپ عبارت است از:

 • تحت تاثیر غریزه‌اند.
 • احساس، مرکز است.
 • عصبی‌اند.
 • به قدرت و عدالت اهمیت می دهند.
 • خودمقصربینی دارند.
 • از ترسها و خشم‌های خود آگاهی ندارند.

۲- قلبی: (تیپ‌های ۲و۳و۴) برخی خصوصیات این تیپ عبارت است از:

 • اجتماعی‌اند.
 • احساس، مرکز است.
 • به عاطفه و انسانهای دیگراهمیت می دهند.
 • حس همدردی قوی دارند.
 • ضعفهایشان را سرکوب می کنند.

۳- مغزی: (تیپ‌های ۵و۶و۷) برخی خصوصیات این تیپ عبارت است از:

 • کنترلشان از مغز است.
 • احساسات واقعی‌شان را پنهان می کنند.
 • نسبت به نوع احساسشان آگاهی ندارند.
 •  نوع ارتباطاتشان خشک،سرد و بیشتر حالت انجام وظیفه دارند.

به ویژگی های هر تیپ جزئی تر می پردازیم:

۱.       کمال طلب

از نظر اخلاق بسیار قوی هستند، از خود و دیگران انتقاد می‌کنند. فکر می‌کنند که فقط یک راه صحیح وجود دارد. از اشتباه کردن می‌ترسند. از واژه‌های «باید» و «حتما» خیلی استفاده می‌کنند. همواره نگران آن هستند آیا به اندازه کافی خوب هستند. شیوه تفکر افراد «همه یا هیچ» است. افرادی بسیار جدی و خشک هستند. نظافت و تمیزی نقش بسیار مهمی در زندگی اغلب آنها دارد. افرادی وقت‌شناس و خوش‌قولند.

۲.       دهنده:

وقت خود را صرف نیازهای دیگران می‌کنند، در جستجوی اینست که دوست داشته شود و اینکار را با ضروری نشان دادن خود برای دیگران انجام می‌دهد. حمایت‌گرانی ناب هستند. از طردشدن واهمه دارند. افرادی تنوع‌طلب هستند. جذب افراد قدرتمند می‌شوند و مایلند یار نزدیک یک فرد صاحب قدرت باشند.

۳.       بازیگر:

آنچه برایشان بیش از همه اهمیت دارد، موفقیت‌هایشان است. همواره به فکر برنده شدن در موقعیت‌های رقابتی هستند. در رنگ عوض کردن استاد هستند. افرادی پر کار که خود را با کارهایی که انجام می‌دهند می‌شناسند. به دنبال پول، پرستیژ و رفاه هستند. سعی می‌کنند وارد مقولات احساسی و عاطفی نشوند.

۴.       رمانتیک محزون:

خواهان اموری هستند که در دسترس نیست. ایده‌آل‌ها هرگز در اینجا و حالا نیست. معمولا غمگین هستند و خلق متغیر دارند. اشتغال ذهنی آنها با گمشده‌ها، عاشق غایب و امور از دست رفته است. آنچه در دسترس است، بی‌ارزش است و آنچه بدست‌آوردنش سخت است را می‌خواهند. خواستار توجه هستند و عدم توجه آنها را غمگین می‌کند. ارتباطات و جمع‌های یکنواخت برایشان کسل‌کننده است امور تاریک و ممنوع، همیشه برایشان جذابیت دارد. حس زیبایی شناختی قوی دارند.

۵.       مشاهده‌گر:

از دیگران از نظر هیجانی- عاطفه فاصله می‌گیرد. خواستار تنهایی هستند و با دیگران درگیر نمی‌شوند. افرادی کنجکاو و نیازمند دانستن بیشتر هستند. می‌خواهند همه چیز را ببینند و از آن سردرآورند. احساسات خود را به راحتی بروز نمی‌دهند. از تظاهر کردن به شدت تنفر دارند، آنها از تحمیل متنفرند.

۶.       حامی مظلوم:

به مراجع قدرت بی‌اعتقادند و به آنها سوءظن دارند. افرادی ترسو، شکاف، هستند که بجای عمل کردن، بیشتر فکر می‌کنند. مرتب فکر می‌کنند که در ذهن دیگران چه می‌گذرد. افرادی وظیفه شناس هستند. از نشان دادن خشم خود به شکل مستقیم می‌ترسند. یک نوع تیپ ۶  ضدترس است که سراغ فعالیت‌های مخاطره‌آمیز می‌روند.

۷.       خوشگذران:

جوانان ابدی، افرادی پرماجرا با نگرش شکم‌پرستانه به زندگی. اهل تعهد و التزام نیستند، خواهان اختیارات زیادی می‌باشند. از نظر هیجانی همواره شاد و خلق بالاست. آنها به دیگران کمک می‌کنند که بخش‌های زیبای زندگی را ببینند. دارای روحیه طنز هستند. از گفتگوهای عمیق اجتماعی و فرهنگی و علمی اجتناب می‌کنند.  افرادی تنوع طلب هستند و شعارشان اینست که هر چه بیشتر بهتر.

۸.       رئیس

افرادی قوی و با قدرت، اهل مبارزه و نزاع، که به راحتی خشم خود را نشان می‌دهند. آنها می‌اندیشند که قدرتمندان صاحب همه چیز و لایق احترامند و ضعفا ناتوان هستند. خواهان اعمال قدرت خود هستند. آنها هیچ وقت عذرخواهی نمی‌کنند عقاید دیگران را همواره زیر سوال می‌برند. تحمل دردشان زیاد است. نیروی زندگی عظیمی دارند. استاد آْشکار کردن نقاط ضعف دیگرانند.

۹.       میانجی

دچار دوگانگی هستند، همه نقطه نظرها را می‌توانند در نظر بگیرند. نیازهای دیگران را بهتر از نیازهای خود می‌شناسند. مصلحان، مشاوران و میانجی‌های بسیار خوبی هستند. انگیزه‌های قوی ندارند، اغلب تصمیم نهایی را نمی‌گیرند. آنها هیچ چیز را دور نمی‌ریزند/ همکارانی خوب و شنوندگانی پرطاقت هستند. خواهان صلح و صفا می‌باشند. با دیگران همراهی می‌کنند و با همه موافقند، و به امور جزئی و حاشیه‌ای بیش از امور مهم می‌پردازند