نویسنده: آلن دوباتن

مترجم: زهرا باختری

کتاب اضطراب وضعیت که با نام اضطراب منزلت هم منتشر شده، به پرسش هایی از این دست می پردازد:

از نظر دیگران چگونه هستیم؟ درباره ی ما چه فکری می کنند؟ آیا از نظر دیگران ما موفق هستیم یا نه؟ برنده هستیم یا بازنده؟

آلن دوباتن معتقد است وسواسی که نسبت به جایگاه­مان در جامعه داریم از منابع مختلفی نشأت می­گیرد؛ ترس از فقدان عشق، انتظار بیش از حد از زندگی، باور به این که قدرت و جای­گاه بهتر اجتماعی تنها نصیب افراد توانا می­شود، و غرور و تعصب و خودستایی. او در این اثر جذاب که بسیاری از صاحب­نظران و نویسندگان آن را تحسین کرده‌­اند، اضطراب موقعیت، علل و راه­‌حل­‌های آن را شرح داده و راه فرونشاندن این اضطراب را در چهار بستر فسلفه، هنر، سیاست و دین جسته و آن­ها را در این کتاب تشریح کرده است.

در مقدمه­‌ی کتاب آمده است: «به­‌دست آوردن منزلت دشوار است و یک عمر حفظ آن دشوارتر. صرف نظر از جوامعی که منزلت از بدو تولد به شخص بخشیده می­شود و در رگ­هایش خون اشراف‌­زاده­‌گی جاری است، موقعیت ما به آن­چه به‌­دست می‌­آوریم بستگی دارد و عواملی مانند حماقت، نشناختن خویش، اقتصاد کلان یا کینه­‌توزی می­تواند ما را به ورطه­‌ی شکست بکشاند.»

کتاب با عناوین مختلف از جمله «اضطراب وضعیت»، «اضطراب موقعیت»، «تشویش منزلت» و «اضطراب منزلت» توسط مترجمانی مثل مهدی نمازیان (نشر نون) ، سید حسن رضوی (نشر ملیکان) ، فاطمه قربان پور (نشر شمشاد) و مریم تقدیسی (نشر ققنوس) منتشر شده است.