Million Dollar Baby

کارگردان: کلینت ایستوود

فیلمنامه: پل هگیس [براساس مجموعه‌ی داستان جری بوید]

بازیگران: کلینت ایستوود، هیلاری سوانک، مورگان فریمن و…

محصول: آمریکا، ۲۰۰۴

زبان: انگلیسی

برنده اسکار بهترین فیلم

برنده اسکار کارگردانی برای کلینت ایستوود

برنده اسکار بازیگر نقش مکمل مرد برای مورگان فریمن

برنده اسکار بازیگر نقش اول زن برای هیلاری سوانک

نامزد اسکار تدوین برای جوئل کاکس

نامزد اسکار بازیگر نقش اول مرد برای کلینت ایستوود

نامزد اسکار فیلم‌نامه اقتباسی برای پل هگیس

 بدیهی‌ترین تمایزِ دختر میلیون دلاری با فیلم‌های ورزشی دیگر را باید در جنسیت کاراکتر اصلی اش جست‌وُجو کرد؛ تنها دختر میلیون دلاری است که قهرمان زن دارد.

مگی فیتزجرالدِ ۳۱ ساله (با بازی هیلاری سوانک) که به سختی زندگی می کند و احساس بی‌ارزشی می‌کند، مشت‌زنی را تنها نقطه‌ی روشن زندگی‌اش می‌داند. سعی مگی بر این است تا با اصرار بسیار، فرانکی دان (با بازی کلینت ایستوود) مربی موفق و کارکشته‌ی بوکس -که تمایلی به آموزش دخترها ندارد- را ترغیب ‌کند تا تعلیم‌اش دهد. فرانکی گویا در گذشته نسبت به دخترش مرتکب خطایی شده است؛ دختر مدت‌هاست که نامه‌های او را بی‌جواب می‌گذارد. مگی در راهی که پیش گرفته، آن‌قدر سخت‌کوشی از خودش نشان می‌دهد که علاوه بر مجاب کردن بی‌چون‌وُچرای فرانکی، آمادگی شرکت در مسابقات قهرمانی را پیدا ‌می‌کند. او پی‌درپی در تمام مبارزه‌ها می‌برد و می‌برد و روزگارش رنگ دیگری می‌گیرد اما درست در زمانی که اصلاً انتظار نداریم، وقوع حادثه‌ای -برای مگی- فرانکی را در برزخ اتخاذ تصمیمی سرنوشت‌ساز قرار می‌دهد…

در یکی از زیباترین لحظات فیلم مگی دختر کوچکی را در ماشینی می بیند که سگی در بغل دارد بین آنها هیچ حرفی رد و بدل نمی شود فقط نگاه و یک  لبخند . ایستوود موفق میشود در این صحنه کوتاه زیبایی و لطافت زندگی در بین همه سیاهی ها خلق کند. صحنه ای که نمونه هایش را در فیلم هایی مثل “تایتانیک ” دیده ایم .

فیلم دنیایی را به تصویر می کشد که در این دنیا وقتی که خانواده – مذهب – علم قادر به کمک انسانها نیستند عشق تنها راه رهایی است . عشق پدرانه پیرمرد محافظه کاری که نه بوسیله پیوند های خونی و بیلوژیکی بلکه از طریق کار و مبارزه شکوفا شده است.

مگی این دختر مصمم و پر انرژی عشقی را به فرانکی می دهد که بوسیله اون فرانکی از مرزهایی که برای خودش درست کرده می گذرد.