نویسنده: دن وینهاوس 

مترجم: اکرم قیطاسی

موضوع کتاب: روانشناسی و تربیتی,روابط بین اشخاص

بسیاری از والدین به دنبال راهی هستند که استعدادهای کودک خود را بهبود بخشیده و افزایش دهند. آنها فرزندشان را در کلاس ها و کلینیک های مختلفی ثبت نام می کنند تا استعدادهای فطری و مهارت های ذاتی او را کشف کرده و افزایش دهند. این راهکار، بهترین راه برای کشف، بهبود و افزایش پتانسیل های کودکان است. 
تحقیقات دانشمندان نشان داده است، بهترین زمان برای کشف استعدادهای کودکان هنگامی است که آنها به عنوان جنین در رحم مادر زندگی می کنند. این فرصت بهترین زمان ممکن برای افزایش نبوغ کودکان است. 
در این هنگام مادر باید آرام، شاد و تندرست باشد تا کودک به طور ذاتی از استعداد خاصی برخوردار شود. گوش کردن به موسیقی های ملایم و کلاسیک در این زمان کمک شایانی به افزایش نبوغ جنین می کند. صحبت با نوزاد نیز راهی موثر در جهت افزایش نبوغ کودکان به شمار می رود. هوش و حواس کودکان هنگامی که با آنها صحبت شود و این گفت و گوها تکرار شود و پایدار باشد سریع تر رشد کرده و افزایش چشمگیری خواهد داشت.

مهمترین ویژگی کتاب “کلیدهای کشف و پرورش استعداد در کودکان” آموزش شیوه‌های عملی به والدین است. در هر فصل به توضیح روش‌های کلیدی پرداخته شده است و زبانی ساده برای توضیح مطالب و انتقال آنها به خواننده ارائه می‌کند.

در ابتدای این کتاب درباره منظور از استعداد توضیح می‌دهد: “برای آنکه به کودکان کمک کنیم از زندگی خود نهایت بهره را ببرند، باید در مورد کودکان بیاموزیم و آنها را درک کنیم و به آنها نیز کمک کنیم در مورد خود بیاموزند و خود را درک کنند. این دانش و درکی که آنها به دست می‌آورند، می تواند تبدیل به ابزار نیرومندی شود و به آنها کمک کند معنا و جهت زندگی خود را بیابند و بهترین انتخاب‌ها را داشته باشند. والدین و بچه‌ها از طریق شناخت زمینه‌های استعداد شخصی، اطلاعات بیشتری کسب می‌کنند و می‌توانند در مورد سرگرمی، رشته تحصیلی، برنامه‌ها و اهداف آینده فرزندانشان بهتر تصمیم بگیرند.”

کتاب “کلیدهای کشف و پرورش استعداد در کودکان” برای موارد گوناگونی که در کتاب مطرح کرده است مثال‌هایی آورده است. این کتاب می‌خواهد به والدین کمک کند تا آنچه را که به طور بالقوه در کودکان وجود دارد به صورت بالفعل تبدیل شود، البته به معنای این نیست که قرار است از بچه‌ها افرادی باهوش و نابغه ساخته شود.

برای خرید اینجا کلیک کنید