دسته‌ها
Uncategorized

تست MBTI چیست؟ معرفی انواع تیپ های شخصیتی براساس آزمون تیپ شخصیت MBTI

آیا تا حالا متوجه شدین که شخصی خودش رو INTJ یا ESTP توصیف کنه و شما با خودتون فکر کنین که این کلمات یعنی چی؟ آیا اصلاً معنی میدن یا فقط چندتا حرف هستن که کنار هم قرار گرفتن؟! باید بگم که بله معنی دارن، در واقع این افراد دارن از تیپ شخصیتی خودشون طبق تست MBTI یا Myers-Briggs صحبت میکنن.

این تست یه گزارش از نوع شخصیت و جهان بینی افراد است که نقاط قوت و ترجیحات فردی رو نشون میده. این پرسشنامه توسط ایزابل مایرز و مادرش کاترین بریگز بر اساس تئوری شخصیت های یونگ تهیه شد و امروزه به عنوان یکی از مهم‌ترین ابزارهای روانشناختی جهان مورد استفاده قرار میگیره.

امروز تو این مقاله درباره اهمیت این تست و تفاوت اون با بقیه تست های شخصیتی صحبت میکنیم و امیدواریم که بتونیم یه تصویر دقیقی از این تست به شما ارائه بدیم.

تست MBTI چیست؟

همونطوری که گفتیم تیپ شناسی MBTI برای ارزیابی و سنجش شخصیت افراد است و به کمک این آزمون میشه نشون داد هر فردی چه جهان بینی داره و تو شرایط مختلف ممکنه چه تصمیمی بگیره.

این تست از ۸۸ تا سوال تشکیل شده و تیپ شخصیتی غالب ما رو از بین ۱۶ تیپ شخصیتی موجود نشون میده.

یکی از کاربردهای مهم تست MBTI استفاده از اون برای انتخاب رشته تحصیلی و انتخاب شغل است. حتماً شما هم افرادی رو دیدین که مدام شغل عوض میکنن و سر هر کاری که میرن رضایت شغلی ندارن و خوشحال نیستن! در واقع این افراد برای چنین شغل‌هایی مناسب نیستند و انتخاب چنین مشاغلی نتیجه شناخت نادرست فرد از خودش است.

البته این آزمون تو مشاوره ازدواج و مشاوره تحصیلی هم کاربرد داره ولی تمرکز اصلیش روی ویژگی‌های روانشناختی افراد است.

بهتره بدونین که هیچ تیپ شخصیتی از یه تیپ دیگه بهتر یا بدتر نیست و افراد یه تیپ از تیپ دیگه باهوش‌تر نیستن، این تیپ ها فقط برای کمک به روانشناس است تا بتونه با توجه به اون حدس بزنه مراجع تو چه شرایطی چه واکنشی نشون میده و چه چیزهایی بهش انگیزه انجام کار رو میدن.

توسعه تست MBIT

ایزابل و کاترین هر دو عاشق نظریه یونگ درباره تیپ های شخصیتی بودن و تشخیص دادن که این تئوری میتونه در دنیای واقعی هم کاربرد داشته باشه، در طول جنگ جهانی دوم مایرز و بریگز شروع به انجام تحقیقات و توسعه یک شاخصی کردن که می‌تونست برای شناخت تفاوت‌های فردی مورد استفاده قرار بگیره. مادر و دختر بر این باور بودن که می‌تونن به مردم کمک کنن تا خودشون رو بهتر بشناسن و در نتیجه مشاغلی برای خودشون انتخاب کنن که بیشتر به تیپ شخصیتی اونها نزدیکتره و این طوری میتونن یه زندگی سالم و شاد داشته باشن.

مایرز اولین نسخه تست MBTI رو آماده کرد و تحقیقات خودش رو روی دوستان و خانواده شروع کرد و کم کم با کاترین، تا دو دهه بعد به تدوین و کامل کردن این تست ادامه دادن.

مروری کلی بر آزمون MBTI

بر اساس پاسخی که به سوالات میدین، نتیجه تست MBTI نشون میده که کدوم یکی از ۱۶ شخصیت موجود برای شما پررنگ‌تر از بقیه است. هدف تست MBTI اینه که به پاسخ دهندگان اجازه بده تا ویژگی‌های شخصیتی خودشون، از جمله ناسازگاری‌ها، نقاط قوت، نقاط ضعف، ترجیحات شغلی و سازگاری با دیگران رو بررسی کنن.

هیچ شخصیتی بهتر یا بدتر از بقیه نیست و این تست اصلاً ابزاری برای نگاه کردن به اختلالات شخصیتی نیست و هدفش شناخت بیشتر فرد از خودش است یعنی به نوعی، رسیدن به خودآگاهی بیشتراست.

این پرسشنامه از چهارتا مقیاس مختلف تشکیل شده:

تیپ های شخصیتی

۱. برون گرایی E – درون گرایی I

برون گرایی – درونگرایی ابتدا توسط یونگ در تئوری انواع شخصیت، به عنوان راهی برای توصیف نحوه پاسخ دادن افراد به جهان پیرامون مورد بررسی قرارگرفت.

درسته که اغلب شما با این اصطلاحات آشنا هستین ولی نحوه استفاده اونها در تست MBTI متفاوته، Extravert یا Extrovert یعنی عملگرا بودن، کسانی این ویژگی رو دارن که از تعاملات اجتماعی مکرر لذت میبرن و بعد از این که تایمی رو با بقیه گذروندن احساس خوشی میکنن!

اون طرف قضیه ما افراد Introvert رو داریم که تفکرگرا هستند و از تعاملات اجتماعی عمیق و معنادار لذت میبرن و وقتی برای خودشون تنها باشن خیلی احساس انرژی میکنن!

همه ما این دوتا عنصر رو درون خودمون داریم ولی یکی از اونها رو بیشتر حس میکنیم.

۲. حسی S – شهودی N

این مقیاس نشون میده که افراد چطوری از جهان اطراف خودشون اطلاعات کسب میکنن. درست مثل برونگرایی و درونگرایی، همه مردم هر دوتای این ویژگی‌ها رو بسته به موقعیتی که در اون قرار میگیرن ممکنه از خودشون بروز بدن ولی فقط یکی از اونها بر دیگری برتری داره مثلاً ممکنه شما بیشتر آدم حسی باشین و سعی میکنین از واقعیات و حواس ۵ گانه خودتون کمک بگیرین تا یه حقیقتی رو یاد بگیرین، یعنی در واقع از تمرکز کردن روی حقایق و جزئیات لذت میبرین.

و اما اگه فرد شهودی باشین، به چیزهایی مثل الگوها و برداشت‌ها علاقه دارین و از فکر کردن درمورد آینده و نظریه‌های انتزاعی لذت میبرین.

۳. فکری T – احساسی F

این مقیاس نحوه تصمیم گیری افراد رو نشون میده! اگه شما فرد فکری باشین یعنی ترجیح میدین با عقل و منطق خودتون تصمیم بگیرین. یعنی تمایل دارین تصمیماتی سازگار، منطقی و غیرشخصی بگیرین و بیشتر بر داده‌های عینی و حقایق تمرکز میکنین.

و اگه یه فرد احساسی باشین ترجیح میدین که نظر بقیه افراد رو در تصمیم گیری خودتون بدونین و تاثیری که روی اونها میذارین رو ارزیابی کنین. یعنی بیشتر بر ارزش‌ها و خوبی‌ها تمرکز دارین.

۴. قضاوتی J – منعطف یا درک کننده P

این مورد که آخرین مورده، نشون میده شما ترجیح میدین فعالیت‌های خودتون رو به چه نحوی انجام بدین.

کسایی که قضاوتی هستند بیشتر سازمان یافته و منظم عمل میکنن و دلشون می‌خواد که تو یه چارچوب مشخصی کارهای خودشون رو پیش ببرن.

اما افراد منعطف یا افراد درک کننده کسانی هستند که انعطاف بیشتری دارن. این افراد بیشتر سمت برنامه‌هایی که حالت باز و راحت داشته باشه جذب میشن و خودشون رو با برنامه یا محیط اطراف به قدر نیاز، هماهنگ میکنن.

خیلی تکرار کردیم و باز هم میگیم که این موارد و ویژگی‌ها در همه وجود داره ولی بعضی‌ از اونها کمتر و بعضی دیگه بیشتر و پررنگ‌تر که تمرکز این آزمون روی اون بعضی‌های پررنگه.

شخصیت شناسی MBTI

با توجه به این مواردی که گفتیم تیپ های شخصیتی این آزمون طبق زیر لیست میشه:

 1. ISTJ
 2. ISTP
 3. ISFJ
 4. ISFP
 5. INFJ
 6. INFP
 7. INTJ
 8. INTP
 9. ESTP
 10. ESTJ
 11. ESFP
 12. ESTJ
 13. ESFP
 14. ESFJ
 15. ENFP
 16. ENFJ
 17. ENTP
 18. ENTJ

با انجام آزمون تیپ شخصیت MBTI میتونین از شخصیت خودتون درک بیشتری پیدا کنین. بخاطر همین هم این یه تست خیلی خوب و پیشنهاد شده است که محبوبیت زیادی داره. البته شما بدون انجام این تست هم می‌تونین بعضی از این ویژگی‌ها رو در خودتون تشخیص بدین.

طبق گفته مایرز و بریگز لازمه به یاد داشته باشین که همه تیپ های شخصیتی با هم برابر هستند و این که شما بدونین جز کدوم دسته هستین خیلی ارزشمنده. مثلاً به شناخت نقاط ضعف و قوت خودتون و بقیه کمک میکنه یا وقتی تلاش میکنین تا یه پروژه‌ای رو انجام بدین ممکنه متوجه بشین که برخی اعضای گروه در انجام دادن یه سری اقدامات خاص ماهرتر و با استعداتر هستند که این طوری خیلی بهتر و راحت‌تر وظایف گروه رو تقسیم میکنین و به اهداف خودتون میرسین.

تفاوت تست Myers-Briggs با دیگر ابزارهای شخصیتی

یه چیز خیلی مهمی که باید درباره MBTI بهتون بگم اینه که این تست اصلاً تست نیست!! شما هیچ جواب درست یا غلطی ندارین و هیچ نتیجه‌ای از نتیجه دیگه بهتر یا بدتر نیست. پس این یه شاخص برای ارزیابی سلامت روان یا ارزیابی‌های دیگرِ روانشناختی نیست و نتایجی که به دست میاد با هیچ اختلال یا ناهنجاری روحی و ذهنی مقایسه نمیشه.

تیپ شناسی MBTI  فقط و فقط برای شناخت بیشتر شما از خودتون طراحی و تهیه شده!

قابلیت اطمینان و اعتبار تست MBTI

بر اساس بنیاد مایرز و بریگز تست MBTI استانداردهای اعتبار و اطمینان رو داراست ولی تحقیقات دیگه‌ای انجام شده که نشون میدن که این تست به اندازه کافی معتبر نیست.

مثلاً اگه شما این تست رو دوبار انجام بدین، بین ۴۰ تا ۷۰ درصد از شماها، به نتایج متفاوتی میرسین که نشون میده روی این تست به اندازه کافی تحقیق و تمرکز نشده و خیلی نمیشه برای شغل یابی یا انتخاب رشته بهش اعتماد کرد.

تست MBTI در دنیای امروز

از اون جایی که این شاخص نوع شخصیت ما رو به آسونی نشون میده خیلی پرطرفدار و رایج است و تقریباً دو میلیون آمریکایی بزرگسال هرسال این تست رو انجام میدن.

مردم و MBTI

نسخه‌های آنلاین زیادی از تست MBTI وجود داره و یادتون باشه که شما ممکنه هر پرسشنامه غیر معتبری رو تحت نام این تست در اینترنت پیدا کنین، ولی انجام یه آزمون تیپ شخصیت MBTI واقعی توسط روانشناس مجرب پیشنهاد داده میشه که بعدش بتونه نتایج رو براتون تفسیر کنه.  البته سایت های معتبر زیادی این آزمون رو با تفسیرش به شما ارائه میدن.

در نسخه آمریکایی این تست ۹۹ سوال و در نسخه اروپایی اون ۸۸ سوال وجود داره که جواب دادن به همه اونها ضروری است. سوالات تست شخصیت شناسی MBTI  به صورت دو گزینه‌ای «الف» و «ب» طراحی شدن که باید بسته به چیزی که به روحیات شما نزدیکتره، یکی از اونها رو انتخاب کنین.

از فاطمه عموشاهی

سلام فاطمه عموشاهی هستم!

۰ دیدگاه دربارهٔ «تست MBTI چیست؟ معرفی انواع تیپ های شخصیتی براساس آزمون تیپ شخصیت MBTI»

سلام من یه تست MBTI دادم ولی تعداد سوالاتش ۸۸ تا نبود، تست MBTI یی که من دادم ۹۰ تا سوال داشت و در پایان هم مشخص کرد که من آدم برون گرایی هستم در صورتی که همه میدونن من درونگرام، با این اوصاف به نظرتون تیپ شناسی MBTI واقعاً میتونه تو انتخاب رشته به من کمک کنه یا این که بیخیالش بشم؟

سلام دوست عزیز تعداد سوالات تست MBTI یا باید ۸۸ و یا ۹۹ تا باشه، در غیر اینصورت تیپ شناسی شخصیت دقیق نیست و نمیتونه به شما تو انتخاب شغل یا رشته تحصیلی کمک کنه، پیشنهاد بنده اینه که یا از طریق سایت های معتبر تست شخصیت MBTI رو انجام بدین و یا پیش روانشناس برین و از اون طریق اقدام کنین.

پاسخ

سلام خسته نباشین ممنون از مقاله خوبتون، من یه پسر ۱۵ ساله دارم که موقع انتخاب رشته دبیرستانش هست می‌خواستم بدونم تست MBTI برای این که متوجه بشیم چه رشته‌ای براش مناسبه خوبه؟ به غیر از تست شخصیت MBTI شما پیشنهاد دیگه‌ای دارین که راهنماییم کنین؟ ممنون ازتون

سلام لطف دارین.
بله تست شخصیت MBTI در حال حاضر یکی از بهترین تست ها برای انتخاب رشته یا تعیین شغل است و اتفاقاً هر کسی که پسر یا دختر تو این رنج سنی داره ما بهشون پیشنهاد میدیم که آزمون تیپ شناسی شخصیت MBTI رو بگذرونه و با کمک یه مشاور تحصیلی یا مشاور شغلی راه خودش رو پیدا کنه، پیشنهاد من به شما هم همین ازمونه.

پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *